Тркалезна маса на тема ‘A Bordering Power Europe? Exploring tensions between rights and fear’, ќе се одржи на 10.12.2020 г., со почеток од 11.00 до 13.00 часот.

На тркалезната маса ќе учествуваат Микела Чекорули (Michela Ceccorulli) од Универзитетот на Болоња; Ана Никодиновска Крстевска од Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип; Овен Паркер (Owen Parker) од Универзитетот Шефилд; Александра Продромиду (Alexandra Prodromidou) од Универзитетот Шефилд - Сити Колеџ; Андраш Шалаи (András Szalai) од Централноевропскиот Универзитет и Стефано Бјанкини (Stefano Bianchini) од Универзитетот во Болоња кој ќе претседава со настанот. Тркалезната маса се организира во рамките на Жан Моне проектот за вмрежување ‘Нови европски граници – БОРДЕУР’ предводен од Централноевропскиот универзитет во кој како партнер институција учествува и Правен факултет, Универзитет Гоце Делчев.

Тркалезната маса ќе се одржи на англиски јазик.

Тркалезната маса е отворена за јавноста, така што заинтересирани студенти или слушатели може да се приклучат на следниот link, или пак да се приклучат на линкот што е содржан во флаерот на настанот со кликање на “join”.