Во текот на следната недела ќе се одржат две предавања од циклусот на предавања по одржлив развој во правото и политиките.

Второто предавање ќе го одржи професорката Билјана Тодорова, која ќе говори на тема „Преку пристојна работа до одржлив развој“. Предавањето ќе се одржи на 25.10.2022 (вторник) со почеток во 13.00 часот во Предавалната на Правниот факултет - УГД. Истото може да се следи и оналјан на следниот линк (Click here to join the meeting)

Третото предавање ќе го одржи професорката Јорданка Галева на тема „Политиките на Охридскиот рамковен договор во контекст на одржив развој. Предавањето ќе се одржи на 27.10 (четврток) со почеток во 13.30 часот во Судницата на Правен факултет, УГД - Штип. Истото може да се следи и онлајн на следниот линк (Click here to join the meeting)

Циклусот на предавања за одржлив развој во правото и политиките, се состои од серија на предавања за одржлив развој низ призмата на правно-политичките дисциплини, коишто се блиски и ги надополнуваат тематските целини од различните предмети на редовните студии на Правниот факултет. Предавањата ќе бидат насочени кон продлабочување на теми поврзани со екологијата, трговското право, кривичното право, трудовото право, грaѓанското право, правото на Европска унија, половата еднаковст, одржливи политички системи и слично.

Ве очекуваме!